Dovolená mimo turistickou sezónu letí

Dnes se v naší pravidelné rubrice o cestovní podíváme na pár čísel. Cestovní agentura Invia.cz spolu s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur uveřejnili statistiky, kam senioři míří na dovolenou nejčastěji. Možná se v určitém „škatulce“ najdete i vy anebo naopak získáte inspiraci na další odpočinkovým zájezd.

Více než 70 % českých seniorů odjíždí na zahraniční dovolenou mimo hlavní turistickou sezónu, zejména preferují zájezdy s říjnovým termínem. V loni v říjnu senioři nejčastěji volili pobyty v Řecku, které tvořily 31 % z poptávky po seniorských pobytech. Vyplývá to z aktuálních statistik cestovní agentury Invia.cz. V loňském roce senioři v průměru utráceli za své dovolené 14 350 Kč, což je o 450 Kč méně než předloni.

Mezi českými seniory jsou populární zájezdy pořádané mimo prázdninové měsíce červenec a srpen, kdy odjíždí na dovolenou především rodiny s dětmi. Nejčastěji volí pobyty v délce 7 až 10 dní. Podle statistik cestovní agentury Invia.cz v loni v říjnu téměř třetina seniorů pořizovala zájezdy na řecké ostrovy. Dále pak 24 % seniorů nakupovalo pobyty do Turecka a 20 % dávalo přednost Egyptu.

„Ze strany seniorů registrujeme poptávku především před a po hlavní sezóně, tedy v měsících květnu, červnu, září a říjnu. V tomto období je totiž v zahraničních destinacích mírnější počasí bez vysokých teplot. Výhodou je navíc menší počet turistů a nižší ceny pobytů mimo sezónu,“ sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz, která je jedničkou na českém trhu v oblasti prodeje dovolené přes internet. „Senioři tradičně nakupují zájezdy s předstihem, a to nejčastěji od ledna do března. Využívají tak slev v režimu first minute,“ doplnil Tůma.

O společnosti Invia.cz, a.s.

Společnost Invia.cz je největší internetová cestovní agentura v České republice a autorizovaný prodejce zájezdů více než 300 renomovaných a pojištěných cestovních kanceláří působících na českém a slovenském trhu. Zákazníkům nabízí neustále aktualizovanou nabídku katalogových i last minute zájezdů v přehledné, jednotné formě, čímž šetří jejich čas při plánování dovolené. Díky svým kvalitním službám má cestovní agentura Invia.cz již 850 000 spokojených klientů. Od června 2012 navíc Invia.cz poskytuje unikátní pojištění Faktor 100, které chrání klienty při krachu cestovní kanceláře. Nabízí tak možnost nejbezpečnějšího nákupu dovolené na českém trhu.

Senioři jsou podle odborníků specifickým segmentem turistů, zajímají se především o pobytové zájezdy s leteckou dopravou a polopenzí. Pří výběru destinace se řídí vzdáleností destinace od České republiky, volí spíše lokality s kratší délkou letu a bez nutnosti přestupů. Senioři kladou důraz na vyšší kvalitu služeb, vyhledávají hotely v blízkosti pláže a s bezpečným přístupem do moře. Zároveň preferují písčité pláže před kamenitými.

„Senioři jako segment turistů mají své specifické rysy, rádi si připlatí za kvalitnější službu a cestují mimo hlavní turistickou sezónu. Často využívají nabídku dotovaných zájezdů v programu pro seniory 55+,“ uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Od zájezdů očekávají důkladnou organizaci cesty bez stresujících situací, často cestují s vnoučaty nebo s jiným doprovodem. Velmi důležitou součástí pobytu je pro seniory delegát či zástupce cestovní kanceláře, který je k dispozici klientům a v případě potřeby je schopen pomoci,“ dodala Petříčková.

 

O Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je české profesní sdružení subjektů cestovního ruchu, založené v roce 1991, které má v současné době 250 členů z řad subjektů cestovního ruchu. Řádným členem se mohou stát cestovní kanceláře a agentury, zabývající se příjezdovým i výjezdovým cestovním ruchem. Přidruženými členy AČCKA se mohou stát zahraniční cestovní kanceláře, hotely, centrály cestovního ruchu, školy a komerční firmy nabízející služby cestovním kancelářím (např. pojišťovny).

Reklama
SDÍLET