Domácí likéry

Zavařování není samozřejmě jedinou cestou, jak zpracovat plody letní úrody. Takových způsobů existuje mnoho a my se teď podíváme na jeden z těch nejoblíbenějších a zároveň nejstarších, jejichž vůně neodlučitelně patří k prosluněným večerům babího léta.

 

Reklama

Bezinkový likér

Suroviny: 2 l bezinkových plodů, 1 kg krystalového cukru, 1 vanil. cukr, 1 uvařená silná turecká káva, 1 l rumu

Podle odměrky odsypeme do hrnce s litrem vody dva litry očištěných bezinkových plodů a po dobu 15 minut je povaříme. Po té směs přecedíme, přidáme 1 kg krystalového cukru, 1 vanil. cukr a hrnek silné turecké kávy. Ještě chvilku provaříme, aby se cukr dobře roztopil. Nápoj necháme vychladnout a po té přilijeme 1 litr rumu. Dobře promícháme a nalijeme do dobře vymytých lahví.

Višňovka

Suroviny: 1 l vodky, 2 kg višní, hrst nahrubo tlučených višňových pecek, 50 g kandované pomerančové kůry, 2 menší kousky skořice, 5 hřebíčků, 500 g moučkového cukru

Připravíme si dobře vymytou a vysušenou čtyřlitrovou skleněnou nádobu (např. od okurek). Do ní nasypeme omyté a očištěné ovoce, pecky, dobře omytou pomerančovou kůru, cukr i koření a zalijeme vodkou. Sklenici důkladně uzavřeme a necháme ji čtyři týdny stát na slunci. Po té směs přecedíme a slijeme do lahví.

Kávový likér

Suroviny: 500 g krystalového cukru; 0,75 l vody; 50 g mleté kávy; 0, 5 l vodky nebo případně koňaku

Do hrnce nalijeme půl litru vody a za pomoci varu v ní rozpustíme cukr. V druhém kastrůlku spaříme 0, 25 l vody s mletou kávou, přikryjeme pokličkou a necháme vychladnout.  Studenou kávu nalijeme do vychladlé vody s cukrem a přidáme alkohol. Směs nalijeme do lahve, kdy ji necháme odstát po dobu přibližně sedmi dní a po té přefiltrujeme.

Šípkové víno

Suroviny: 2 hrnky sušených šípků, 6 hrnků krystalového cukru, vinné kvasinky, živná sůl pro kvasinky

Sušené šípky podrtíme a v pětilitrové nádobě je namícháme s vinnými kvasinkami podle návodu na obalu.  Přidáme živnou sůl a také směs 4 hrnků cukru, rozpuštěného ve vlažné vodě. Směs dolijeme vodou tak, aby hladině sahala do dvou třetin nádoby. Necháme deset dní kvasit a po té směs přecedíme a vyždímáme přes kousek plátěné látky. Následně přidáme další dva hrnky cukru rozpuštěného ve vodě, dolijeme víno vodou až po hrdlo lahve a dobře uzavřeme pomocí blány s kvasným uzávěrem. Víno necháme odpočívat na teplém místě po dobu šesti měsíců.

Reklama