Co u žen způsobuje noční pocení a jak mu předcházet?

Noční pocení může mít celou řadu příčin. Může jít o banalitu, ale v horším případě je to signál vážné nemoci. V tomto článku se na pocení podíváme trochu blíže. Představíme si jeho hlavní možné příčiny.

Reklama

 

Kdy je třeba pocení řešit

Pocení je běžný tělesný proces, jehož cílem je ochladit lidský organismus. Mělo by se tedy objevovat v situacích, které to vyžadují jako je například sport či jiná zvýšená fyzická aktivita či při pobytu v teplém prostředí. Objevuje-li se v jiných situacích – tedy ve chvílích, kdy jsme v klidu – je signálem, že se v lidském těle děje něco jinak, většinou špatně. Právě proto je nutné noční pocení řešit. Ve spánku bychom se rozhodně potit neměli.

Banální příčiny odhalíte snadno

Za nočním pocením může být i naše vlastní chyba. Pokud se v noci potíte, nejdříve zkontrolujte, v čem spíte. Na vině může být vaše noční oblečení i povlečení. Zkuste je proto vyměnit za něco lehčího a uvidíte, jestli pocení zmizí, pokud ano, máte vyhráno. Jestliže se ale potíte dál, je třeba hledat příčinu jinde. Na vině může být například viróza, což je také běžné a v momentě, kdy dojde k vyléčení, tak zmizí i pocení. Pocení je také typickým projevem při menstruaci.

Pocení jako příznak vážnějších zdravotních problémů

Noční pocení u žen může být i projevem menopauzy. V tomto případě je téměř nemožné ho regulovat, ženy prostě musí čekat, až samo odezní. Může ale být projevem i vážnějších chorob. Noční pocení u žen je například typickým projevem, že není něco v pořádku se štítnou žlázou. V tomto případě se pocení objevuje každou noc a jeho intenzita se může zvyšovat. Poukazovat také může na cukrovku, v tomto případě má pot specifiky nasládlý pach. Pozor, může být dokonce i signálem nádorových onemocnění či neurologických poruch jako roztroušená skleróza aj. Vzhledem k těmto okolnostem není možné pocení brát na lehkou váhu. Jestliže vás trápí, navštivte lékaře a nechte se vyšetřit.


Reklama