Co pomáhá na těžké a oteklé nohy?

Máte za sebou den na podpatcích? Náročnou túru? Celodenní sezení v kanceláři? Máme pro vás pár tipů, jak si poradit, pokud jsou vaše nohy těžké jako kámen a zasáhla je únava.

Dlouhé sezení nebo stání v práci či ve vlaku řada z nás “odnese” těžkýma a oteklýma nohama. Otoky nohou můžeme považovat (stejně jako např. obezitu) za častou civilizační chorobu, kdy žíly dolních končetin nejsou schopny dostatečně rychle odvádět krev z nohou k srdci.

 

Copak se děje?

Žilní systém odvádí krev z nohou směrem k srdci. Při odtoku krve z končetin vzniká přetlak, tekutina se přesunuje do okolních měkkých tkání, kde se hromadí. Následkem je otok, pocit tíhy či “olověných” nohou.

 

Kdo a kdy je nejvíce ohrožen?

Potíže se více vyskytují zejména se zvyšujících se věkem, v těhotenství a při hormonálních změnách. Ohroženi jsou zejména lidé, kteří v práci dlouhodobě stojí nebo sedí. Mezi faktory, které mohou otoky zhoršovat, patří nedostatečný pitný režim, kouření, obezita nebo časté nošení těsného oblečení. Častěji se otoky vyskytují také u lidí s nedostatkem fyzického pohybu a u žen, které holdují vysokým podpatkům.

 

Jak potížím předejít?

Chystáte se na delší cestu? Povzbuďte krevní oběh. Pokud je to možné, zkuste si nohy položit co nejvýše. Dopřejte si cestou nenáročné cviky – pohybujte nohama nebo alespoň prsty v botách. Pokud cestujete vlakem, využijte jeho výhod – běžte se projít a protáhnout.

 

S kaštanem na oteklé nohy

Kaštan a jeho extrakty příznivě působí na cévní systém, především na žíly. Účinné látky v kaštanovém extraktu mají uklidňující a osvěžující účinky. Můžete vyzkoušet Alpa krém kaštan – bylinný masážní prostředek, který zamezuje pocitu těžkých nohou, osvěžuje a chladí zároveň. Další možností je masážní krém s kaštanem z řady Alpa Herbal, který díky extraktu z kaštanu příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn, a tím mírní otoky nohou.

 

Jak předejít dalším potížím?

Dostatek tělesného pohybu a přiměřené tělesné váhy dokáže potíže s otoky zmírnit. Pokud vás oteklé nohy trápí často a dlouhodobě, je třeba zbystřit, zda se nejedná o potíže v důsledku onemocnění cévního systému. Obecně bývají tyto potíže označovány jako chronická žilní nedostatečnost. V tomto případě se doporučuje poradit se o opatření s lékařem, který může doporučit možnosti kompresní léčby

Lucie Paseková

Reklama