Co je to brániční kýla?

Jsou desítky různých nemocí, kterými může trpět jak mladý člověk, tak samozřejmě také senior. Pokud je jedna, která je dnes poměrně výraznou hrozbou, je to takzvaná brániční kýla.

 

 

Ta má na rozdíl od té klasické trochu jiná specifika, jelikož prochází zvětšeným otvorem v bránici – odtud její název. Hlavním rizikem může být to, že obsahem této kýly je často kousek jícnu, nebo dokonce žaludku.

Jaké problémy může brániční kýla přinášet?

Samozřejmě pokud se tato zdravotní komplikace objeví, znamená to velmi často problémy, které vás omezují v běžném životě. S tím souvisí i dvě varianty daný kýly. Pokud se jedná o takzvanou skluznou variantu, dochází velmi často k pálení žáhy, což je způsobeno mísením žaludečních šťáv v oblasti jícnu.

Druhou variantou je takzvaná paraezofageální kýla. Ta může mít za následek výrazné pálení za hrudní kosti, ale také bolesti, nebo dušnost. Souvisejícím problémem ale mohou být i oběhové potíže, spojené s krvácením. Pokud se neobjevuje zácpa, ale máme standardní vylučování, můžeme v naší stolici pozorovat krev, což může být také právě jeden z příznaků tohoto typu kýly.

Jak je tato nemoc léčena?

Pokud je vám brániční kýla diagnostikována – což je nejčastěji pomocí kontrastní látky nebo endoskopického vyšetření, je třeba léčba. Ta dnes naštěstí není nijak složitá. První možností je léčba konzervativní, kdy pacient užívá správné léky. Ty mají vliv nejenom na ústup nemoci, ale i na to, že jsou eliminovány přidružené problémy. Mezi ty patří třeba již zmíněné nepříjemné pálení žáhy.

Druhou možností léčby je poté chirurgický zákrok. Moderní medicína dnes už zvládá tento problém řešit laparoskopicky. Tedy metodou, která je prováděna v celkové anestezii, kdy pacientovi zůstanou na těle pouze stopy po drobném vpichu, který byl realizován právě pro nutnost dostat potřebné nástroje do místa vzniku kýly. Je-li zákrok prováděn odborníky, a je-li následně dodržena potřebná léčba, nemusí být stopy po daném zákroku vůbec viditelné.

 

Reklama
SDÍLET