Chléb náš vezdejší….

S odpovědí na tuto hádanku nebudete určitě dlouho otálet. „Po hlavě mě bijí, pod kameny dávají, přes oheň a vodu přejdu, nožem mě krájejí, a já přec celý svět živím“. Ano, je to chléb. V dnešní době bereme chléb jako samozřejmost, kterou najdeme v podobě různých druhů a tvarů každý den na pultech regálů v obchodech.

Provází nás odpradávna, avšak doba, kdy kuchyně našich prababiček voněly čerstvě upečenými bochníky, je již dávno pryč. Když vezmeme do rukou bochník chleba, sotva si vzpomene na zrníčko a na lidské ruce, jejichž námahy bylo potřeba, než se z něho chléb upekl. Právě pro velké úsilí vynaložené při jeho přípravě se slovo chléb stalo synonymem pro veškerou obživu. Člověk ho vzpomíná ve své modlitbě, pokud získá dobré řemeslo nebo vzdělání, má chléb v rukou, když ne, neumí si ani chleba ukrojit. Namáhavá práce je pěkně tvrdý chlebíček. Založíme-li si vlastní domov, jsme na vlastním chlebu, když jsme odkázáni na jiné, jíme cizí chléb. Často se také říká, čí chleba jíš, toho píseň zpívej! Pro mnohé je chléb symbolem domova. Další přísloví říká, že „lepší doma krajíc chleba než v cizině kráva celá“.

Tímto textem nás vítá plakát v hlučínském zámku. V kulturních tipech dne 19.6.2011 jsme Vás zvali mimo jiné i na výstavu Chléb náš vezdejší……od zrníčka k bochníku.

Reklama

Jedno srpnové dopoledne jsem výstavu navštívila a chci se s Vámi podělit o zážitky. Jedná se vlastně o autorskou výstavu Vlastivědného muzea v Šumperku, kterou si Muzeum Hlučínska zapůjčilo a doplnilo o vlastní sbírkové předměty. „Je zde znázorněn celý postup při pečení chleba od zrníčka, přes přípravu půdy, zasetí, sklizeň, vymlácení a čištění obilí, uskladnění, mletí až po upečení chleba“ řekl  Mgr. Metoděj Chrástecký – ředitel Muzea Hlučínska. Každá z etap je doplněna autentickými předměty. K vidění jsou různé zemědělské stroje a nářadí (kovové brány, dřevěný pluh či pluh „obracák“, válec na válcování zrní po setí, kosa s „luňákem“, kovadliny „babky“ na naklepávání kosy, krbce – pouzdro na brousek, hrábě na shrabování klasů zbylých na poli po sklizni, rozsívka – strojek na rozmetání semene, fukar „burdak“ k čištění obilí, mlátička, cepy k mlácení obilí, obilní míra, váha decimálka, násypník, ruční šrotovník, naběračka na obilí). Zhlédnout můžete i dobovou kuchyň s vybavením a zákoutí s pecí, u které je mimo jiné stojan s plechy a koláči, necky na zadělávání chlebového těsta, ošatky, kameninové nádoby a formy různých tvarů.

[album: http://www.i-senior.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/Vstava Chlb/]

Velmi mě zaujal mimo jiné i plakát Ministerstva sociální péče PŘÍDĚL CHLEBA PRO NEZAMĚSTNANÉ.  Jednalo se o poukázku na jeden bochník chleba ve váze 1,20 kg vystavený na jméno nezaměstnaného.

Zemědělec musí plánovat a také předvídat. V létě musí vědět, čím bude krmit. V zimě přemýšlet, co v létě poroste na poli. Počasí je jeden z důležitých faktorů při veškerých polních pracích, bylo vysledováno a odrazilo se mnohých lidových pořekadlech a příslovích.

Výstava o práci, námaze a úsilí, co v dobách  minulých předcházelo, než se upekl bochník chleba, potrvá  do 13. 11. 2011.

Otevírací doba:

Pondělí – pátek 8,30 – 12,00  13,00 – 17,00 hod. Neděle 9,00 – 11,30  14,00 – 17,00 hod.

V době 1. 7. -31. 8. 2011 je otevřeno také v sobotu  9,00 – 11,30  14,00 – 17,00 hod.

  i-Senior.cz

Reklama