Centrum ústní hygieny zavítá na veletrh Senior Praha

Praha, 3. října 2012 – Mobilní Centrum ústní hygieny letos poprvé zavítá na veletrh Senior Praha, a to na pátek 5. a sobotu 6. října. Speciálně upravený kamion přiváží odborníky, kteří budou po celá dva dny lidem zdarma radit, jak se správně starat o zubní náhrady. Kamion bude stát na venkovní výstavní ploše na Výstavišti Holešovice. Veletrh je přitom letošní poslední zastávkou mobilního Centra ústní hygieny, které letos od dubna objelo celkem 10 akcí po celé republice.

Jaké jsou nejčastější otázky a problémy, s nimiž se lidé svěřují v Centru ústní hygieny?

Jsou to především špatně držící zubní náhrady. „Mám celkovou náhradu nahoře i dole a především ta dolní mi špatně sedí. V Centru mi ukázali, jak funguje fixační krém,“ popsal svoji jihlavskou návštěvu pan Pavel. Podobně i paní Zuzana se v Jihlavě svěřila, že od doby, co má náhradu, se vyhýbá tužším jídlům. „Oblíbenou topinku si dávám jen zřídka, umělé zuby mi v ní totiž často uvízly.“ Dentální hygienistka jí doporučila vyzkoušet speciální krém, který náhradu pevně udrží na správném místě. Často se také návštěvníci Centra zajímají o to, jak správně čistit umělý chrup. Řada lidí si totiž vystačí jen s obyčejným kartáčkem a zubní pastou, to ale často nepomůže odstranit i bakterie a mikroorganismy, které mohou v dutině způsobovat řadu nepříjemných problémů.

V České republice žije asi 1,4 milionu lidí – tedy zhruba šestina populace – se snímatelnou zubní náhradou. A často s ní mají problém – náhrada špatně sedí, má tendenci se uvolňovat, usazují se pod ní zbytky jídla.

A jak vypadá provoz Centra ústní hygieny, se kterým jste se mohli setkat již přes celé prázdniny?

V hlavní edukační místnosti školené hostesky názorně předvádějí, jak se správně starat o zubní náhrady, jak používat prostředky péče o náhrady, správné nanášení fixačního a těsnicího krému, používání čisticích tablet a odpovídají také na dotazy návštěvníků Centra. Diskrétní zóna je vyhrazena pro bezplatné individuální konzultace s dentální hygienistkou. Novinkou je showroom s přehledem kompletního portfolia značky Corega. Otevírací doba centra je vždy od 9 do 17 hodin.

Změnou také prošly webové stránky www.corega.cz, kde nyní lidé najdou praktické informace a návody, jak se naučit žít se zubní náhradou, na co si dávat pozor a jak se o ni správně starat. Instruktážní filmy pak názorně ukáží, jak správně aplikovat fixační nebo těsnicí krém, jak náhrady nasazovat a snímat a také návod na používání čisticích tablet. Témata jsou přehledně rozdělena podle typu náhrady – tedy částečná snímatelná, kompletní snímatelná a také horní a dolní zubní náhrada tak, aby se každý nositel mohl zaměřit na informace, které jsou pro něj vhodné. Nechybí ani odpovědi na nejčastější otázky a také možnost položit individuální dotaz odborníkovi

Pravidelné používání prostředků péče o zubní náhrady je podle zubních lékařů nezbytné. „Správná fixace a stabilní poloha zubní náhrady v ústech, ať už částečné nebo celkové, výrazně zvyšuje pohodlí, ať už při jídle, mluvení či dalších každodenních činnostech. Lidé, kterým zubní náhrada nedrží pevně nebo jim pod ní ulpívají zbytky jídla, se trápí často zbytečně, protože fixační či těsnicí krém by jejich problémy vyřešil,“ říká MUDr. František Rubeš, zubní lékař. Podle jeho zkušeností z konzultací v Centru ústní hygieny lidé také podceňují správnou hygienu dutiny ústní i samotných náhrad. „Řada nositelů zubních náhrad zanedbává péči o ústní dutinu, nechodí například na pravidelné prohlídky k zubnímu lékaři – zjistili jsme, že až 44 procent nositelů nebylo u zubaře déle jak rok. Snímatelné náhrady také potřebují speciální péči – nestačí je čistit obyčejnými zubními pastami a kartáčky, neboť pryskyřice, z níž jsou náhrady vyrobeny, se může poškrábat. Čisticí tablety na zubní náhrady navíc odstraní i nežádoucí bakterie a mikroorganismy, které mohou být příčinou zápachu a dalších potíží v ústní dutině,“ vysvětluje MUDr. František Rubeš.

Zastávky Corega Centra ústní hygieny v ČR

6. – 8. 4.                      Tržnice Zahrady Čech               Litoměřice

13. – 15. 4.                   For Senior                                Praha

9. 6.                             Kmochův Kolín                         Kolín

16. 6.                           Havířov v květech                     Havířov

16. 8.                           Lázně Luhačovice                     Luhačovice

16. – 19. 8.                   Flora Olomouc                          Olomouc

20. 9.                            Dny zdraví                                Jihlava

3. 10.                           Dny zdraví                                Brno

4. 10.                           Dny zdraví                                Třebíč

5. – 6. 10.                     Senior Praha                            Praha

 

Systematickým edukačním aktivitám se značka Corega věnuje již od roku 2008, kdy nejprve pořádala setkávání seniorů s herečkou Valentinou Thielovou, a také přednášky zubního lékaře s tématem péče o chrup seniorů. V roce 2009 poprvé vyjel pod názvem Corega Senioři 2009 – Centrum ústní hygieny pro seniory do českých a moravských měst speciálně upravený kamion, v němž školený personál poskytoval bezplatné poradenství nositelům snímatelných zubních náhrad a zájemcům předváděl, jak správně používat prostředky péče o umělý chrup. O rok později již Centrum navštívilo také vybraná města na Slovensku, v roce 2011 pak poprvé vyrazilo i do Maďarska. Dosud se v Centru podařilo proškolit více než 18 850 nositelů zubních náhrad.

 

 

 

Reklama