Brusel: město institucí, lahodných pralinek i krásných památek

Královský palác v Bruselu, zdroj: pixabay.com

V dnešním putování se vypravíme do hlavního města Belgie, do Bruselu. Město má z velké části úřednický charakter. Sídlí zde NATO, Evropská komise, Evropská rada a zasedají zde parlamentní výbory Evropského parlamentu. Neoficiálně je metropole označována jako hlavní město Evropy. Kromě institucí ale Brusel nabízí mnoho památek, parků a jedinečnou městskou architekturu.  

Reklama

 

I když by se Brusel mohl na prvního pohled zdát dosti nevyhraněný, poznání si určitě zaslouží. Jedna ulice je lemována krásnými starými domy, které na první pohled potěší i oko největších zarputilců. Hned za rohem však čeká megalomanská stavba v podobě budovy Evropské komise. Ovšem za dalším rohem se můžete opět kochat krásou místních parků, ve kterých potkáte mnoho běžců a cyklistů. 

Tragická doprava

A právě kolo je nejefektivnějším dopravním prostředkem, díky, kterému se bez větší ztráty nervů přepravíte z bodu A do bodu B. Místní obyvatelé tu mají také možnost si kolo vypůjčit. Stačí přijít k „samoobslužné půjčovně“ a kolo si pomocí předplacené karty odemknout od stojanu. Jakmile dojedou do cíle, opět kolo zamknou k další zastávce.

Přeprava autem je pouze pro ty nejotrlejší. Hlavními zásadami v dopravní špičce, kterou mají Belgičané snad celých 24 hodin denně, jsou trpělivost, výborný reflex a funkční brzdy. Často byste tu totiž mohli slyšet pískání gum, troubení klaksonu a houkání majáku.

Odpolední doprava v Bruselu, foto: Simona Podobová

Sídlo evropských institucí

Při návštěvě Bruselu by každý měl také projít kolem budovy Evropského parlamentu, která patří zrovna mezi již zmiňované megalomanské stavby. Ten, kdo má štěstí či pokud chcete smůlu, a může se podívat dovnitř, pak vstupuje do zcela jiného světa, kde se češtinou určitě nechlubte. Ovšem to neznamená, že jí tam neuslyšíte. Pokud se ale odprostíte od všech vnějších vlivů, pak můžete v Evropském parlamentu prožít pěkný den „neobyčejného smrtelníka“.

V místní kantýně se lze za celkem normální peníze dobře najíst a hlavně vybrat z nepřeberného množství jídla. Na první pohled by se mohlo zdát, že v tomto sídle nenajdete nic jiného než kanceláře a zasedací místnosti. Součástí komplexu jsou malé obchůdky i fitness centra. Vstup do Evropského parlamentu je však pouze s novinářskou akreditací nebo na pozvání.

Pro širokou veřejnost se nabízí návštěva Parlamentaria, která představuje neskutečný interaktivní zážitek. Pomocí nových technologií se dozvíte nejen vše o založení Evropské unie, ale také spoustu zajímavostí a užitečných informací o členských státech. Vstup do Parlamentaria je zcela zdarma. K dispozici je i český audio průvodce

Evropský parlament, foto: Simona Podobová

Památky versus hranolky a pivo

Pokud zamíříte do Belgie, všichni vám určitě budou říkat, ať nezapomenete ochutnat belgické hranolky a pivo. A mají pravdu, obě tyto „národní“ delikatesy stojí za to. K nim si ale ještě určitě kupte i pravé belgické pralinky, ať zjistíte, že naše česká čokoláda nemá s belgickou příliš společného.

Samozřejmě i v Bruselu narazíte na plno krásných památek. Přičemž nesmíte zapomenout navštívit Manneken Pis neboli všemi známého „čůrajícího chlapečka“, od kterého už to pak je jen kousek přes „pralinkovou“ ulici do historického centra, kde zjistíte, že Brusel není jen o megalomanských stavbách a Evropské unii.

Co ale asi potká snad každého návštěvníka Bruselu je stávka. Nenechte si jí však zkazit den a rozhodně si neříkejte, proč právě vy máte takovou smůlu. Belgičané stávkují často a rádi, takže i stávku lze považovat za charakteristický znak Bruselu. Zároveň náměstí před Evropským parlamentem je téměř neustálým cílem různorodých demonstrujících skupin z celé EU.

Pokud by vás zajímali i další belgické speciality, najdete je v naší rubrice Mezinárodní kuchyně.

Reklama