Bolest zad a kloubů nemusíte řešit jen léky. Jak tlumit bolest ve vyšším věku?

S přibývajícími léty přibývají i nemoci. Mnoho seniorů se potýká především s nepříjemnými bolestmi zad a kloubů. Bolest snižuje kvalitu života, narušuje spánek a často stojí i za zhoršenou pamětí. Proti bolestem zad a kloubů se dá ale naštěstí úspěšně bojovat. A rozhodně nemusí jít jen o pilulky.

 

Léků, které je zapotřebí ve vyšším věku každé ráno spolykat, je nespočet, proto není divu, že mnozí se jakýmkoliv dalším pilulkám při nemoci a bolesti brání. Občas není zbytí, pokud vás ale trápí bolest zad a kloubů, pak jsou alternativní řešení nasnadě.

 

Jak tlumit bolest zad a kloubů?

Na opotřebení kloubů se lidský věk zásadně podepisuje. První problémy mohou nastat už po 30. věku. S přibývajícími roky se pak zhoršuje pohyblivost kloubů, přibývá bolest a občas se objevují i nepříjemné otoky. Po padesátce lidé často trpí artrózou, a to především v oblasti kolen a kyčlí. Nečekejte ale na nejhorší a bolest kloubů řešte ihned. Jak?

 

Upravte stravu

Zdroj: pixabay.com

Jestliže máte nadváhu, pak se snažte přebytečných kil zbavit. Upravte stravu, začněte jíst zdravě a především vynechejte tučná a kalorická jídla. Stejně tak ze svého jídelníčku vyřaďte mléko a mléčné výrobky. Ty obsahují mléčnou bílkovinu kasein, která je pro lidský organismus téměř nestravitelná. Látka se usazuje v těle a často stojí za nepříjemnými bolestmi páteře a kloubů.

Co naopak do svého jídelníčku zařaďte je hodně sušeného ovoce, které je zásadotvorné a obsahuje minerální látky a vitamíny. Proti bolesti si můžete pomoci také nejrůznějšími ořechy a semínky.

 

Začněte se hýbat

Nebojte, není nutné ráno vyskočit z postele a jít si zaběhat. Pod pojmem „začněte se hýbat“ si můžete představit pravidelné procházky, plavání nebo jízdu na kole. Pohyb je nesmírně důležitý v každém věku.

Sportovní aktivitu přizpůsobte vašim možnostem a především zvolte takovou, která vaše klouby nebude tolik zatěžovat. Zapomeňte tak na běhání a jakékoliv skákání. Ať už si ale zvolíte chůzi nebo cyklistiku, nikdy nezapomínejte na správnou a pevnou obuv.

 

Bolest řešte lokálně

zdroj: pixabay.com

Sem tam ani strava a pohyb proti bolesti zad a kloubů nepomůžou. V takovém případě přichází na řadu léky a injekce, které ale volte až tehdy, když už je bolest opravdu nesnesitelná.

Než si zajdete k lékaři, vsaďte ještě na chladivé gely, které působí proti bolesti a které mají protirevmatické účinky. Vyzkoušet můžete například Olfen gel, který mimo jiné obsahuje i léčivou látku diklofenak. Gely oproti lékům pomáhají lokálně a nejsou s nimi spjaty žádné vedlejší účinky.

 

  

Reklama