Bezpečná jízda na sněhu

Zima už je v plném proudu. Každý den slyšíme z médií varování před zledovatělými a zasněženými vozovkami, které bohužel lemují četné nehody automobilů. Připomenem základní pravidla pro bezpečnou jízdu na sněhu a význam zimních pneumatik.

 

Jednou z nejdůležitějších věcí jsou bezesporu zimní pneumatiky, které jsou u nás povinné od prvního listopadu do konce března. I přesto někteří nezodpovědní řidiči jezdí na zasněžené a zledovatělé vozovce „rallye letní gumy“ čímž ohrožují sebe a také ostatní řidiče a chodce.

 Vlastnosti zimních pneumatik

Určitě zimní období nepodceňujte a nedejte na tvrzení, že jezdíte jen svátečně a to zvládnete i na letních pneumatikách. Už dávno neplatí pravidlo, že se zimní pneu liší jen vzorkem. Zimní pneumatiky jsou speciálně zkonstruované, aby co nejlépe odváděly vodu a rozbředlý sníh z povrchu pneumatiky a tím zajišťovaly, co nejlepší kontakt s vozovkou. Důležité je také složení směsi, ze které je pneu vyrobená. Zimní pneumatiky oproti letním neztrácí svou pružnost při velmi nízkých teplotách. Díky tomu jsou stále pružné, aby zajišťovali efektivní kontakt s vozovkou. Důležitá je také minimální hloubka dezénu pneumatiky. Neměla by být menší než 4 mm.

 Pravidla bezpečné jízdy

Mějme na paměti, že zimní obutí nedělá z našeho vozu nezdolatelnou pevnost, která nás ochrání před nehodami na sněhu a náledí. V zimním období je více než kdy jindy nutné přizpůsobit svou jízdu povětrnostním podmínkám a být co nejvíce opatrní a obezřetní.

V zásadě neděláme zbytečné prudké pohyby. Neškubeme s volantem, prudce nepřidáváme plyn ani riskantně nebrzdíme. Všechny tyto prudké manévry snadno přihodí nekontrolovaný smyk.

V zimě ubereme na plynu a jezdíme pomaleji než v létě. Zachováme také větší odstup od auta jedoucího před námi. Dáváme pozor na dobrzďovaní u křižovatek. Musíme počítat s větší brzdnou dráhou a také možností smyku při náhlém brzdění.

Závěrem buďte při řízení v zimě opatrní, zbytečně neriskujte a určitě mějte na svém voze zimní pneumatiky.
Reklama
SDÍLET