Belgie je země gurmánů

Bruselské jahody v čokoládě, foto: Simona Podobová

Jejich kuchyně, přestože není tak známá jako sousední francouzská, určitě stojí za zmínku. Belgičané jsou bonviváni milující jídlo a pití. Je to znát i na jejich receptech, které jsou pestré na ingredience, vůni a chuť. Nejen v Bruselu, drahém sídle EU, se skvěle jí.

Reklama

 

Obyvatelé Belgie jsou známí svou velkou zálibou v polévkách. Tradičním jídlem je Waterzooi hustý kuřecí nebo rybí vývar se zeleninou.

Protože je Belgie přímořským státem, jsou nejrůznější pokrmy z ryb a mořských plodů běžné. Velice často a rádi konzumují mušle (slávky) uvařené na mnoho způsobů. Například na pivu, na cibulce, na víně, se smetanou, na zelenině, na řapíkatém celeru nebo na česneku. Variant je hodně.

Mušle se podávají v hrnci, ve kterém se vaří. Vyřazená skořápka nahradí lžíci a nabírá se s ní ode dna chutná šťáva. Mušle se servírují s hranolky a domácí majonézou.

Mezi další jídla patří belgická kuřecí paštika, králík na švestkách nebo zvěřina – zejména koroptve. Na večeři se servíruje také grilované maso s košem chleba a pivem.

K jejich kuchyni neodmyslitelně patří různé druhy mas, které se připravují jako minutky. Podávají se většinou s hranolky, na které jsou Belgičané patřičně pyšní a považují je za nejlepší na světě. Jsou dvakrát smažené. Nejprve se předsmaží v nepříliš horkém oleji a teprve potom se dosmaží ve vřícím oleji přímo pro hosta.

Když si hranolky koupíte ve stáncích, dostanete je ve velkých papírových kornoutech a vybrat si můžete z mnoha variant omáček.

Důležitou součástí jejich gastronomie jsou tři základní zeleniny hořké chuti. Je to bruselská alias růžičková kapusta, chřest a čekanka. Jsou nedílnou součástí hlavního jídla, jež tvoří většinou maso, příloha a zelenina.

K dalším specialitám se řadí též velmi rozmanité úpravy již zmíněné čekanky, která je belgickou národní zeleninou a exportuje se do celého světa. Podává se syrová jako salát nebo dušená, obalovaná, zapečená v těstíčku nebo jako polévka.

Nesmíme zapomenout ani na tradiční belgické pralinky, které se ve světě staly skutečným pojmem. Kromě velkých výrobců existují po celé zemi menší rodinné cukrárny, kde je vyrábí přímo před očima zákazníků. Pokud se chcete sladce a příjemně inspirovat, navštivte Muzeum pralinek a čokolády v Bruggách.

Nejznámějším zákuskem jsou waffle. V Belgii existují dva druhy, které se liší těstem a hlavně tvarem. Podávají se teplé, sypané cukrem nebo strouhanou čokoládou, zdobené šlehačkou, zmrzlinou, tvarohem, Nuttelou.

Jako slaný dezert na stůl patří bezpodmínečně sýr.  Belgičané vyrábí asi 165 druhů a to jak tvrdé i měkké.

Belgie patří k předním světovým vývozcům piva. Ač vyrábějí okolo 500 druhů piv ve 350 pivovarech, sami pivu příliš neholdují (jsou až na 7. místě na světě v jeho spotřebě). Nejznámější značky jsou například Stella Artois, Jubilar, Leffe nebo bílé kalné pivo Hoegarden. Každé má zcela jiný způsob servírování a jinou sklenici. Rozmanitost chutí a barev je hodně. Zvláštností je malinové, bílé, čokoládové nebo třešňové. Často se stává pivo základem pro mnoho jídel.

Belgičané mají rádi a dovedou ocenit i víno, takže ani o recepty s vínem u nich není nouze.

V této zemi opravdu nezhubnete!

Waterzooi

Co budeme potřebovat:

3 kuřecí stehna bez kůže, 2 větší cibule, 3 stonky řapíkatého celeru, bílou část ze 3 pórků, 2 mrkve, 6 šálků kuřecího vývaru, 1 lžíci sekané petrželky, 3 žloutky, 3 lžíce parmazánu, 1 lžíci másla,  sůl, pepř, nové koření, bobkový list.

Příprava:

Celer, pórek, mrkev, cibuli nakrájíme na nudličky a mírně osmahneme na másle.  Do hrnce s kuřecím vývarem dáme kuřecí maso, nové koření, bobkový list, sůl, pepř. Zakryjeme, pomalu přivedeme do varu a vaříme na mírném plameni asi 90 minut. Pak vývar přecedíme, maso vyjmeme. Do mísy se žloutky, petrželkou a parmazánem pomaloučku, za neustálého míchání vléváme vývar. Skončíme, až když je omáčka hustá a krémová. Pak do ní přidáme obrané na kousky nakrájeného masa a zeleninu, krátce povaříme a dle chuti přisolíme.

 

Waffle

Co budeme potřebovat:

250 g hladké mouky, 50 g cukru, 1 vanilkový cukr, špetku soli, 20 g droždí, 3 dcl teplého mléka, 40 g másla, 2 vejce

Příprava:

V míse promícháme mouku, oba dva druhy cukru, špetku soli. Pak rozpustíme droždí ve 3 dcl teplého mléka, přilijeme do mísy a vypracujeme krémovité těsto.

Nádobu přikryjeme utěrkou a necháme asi 10 minut kynout. Poté rozehřejeme máslo, chvilku počkáme, až vychladne, smícháme ho se dvěma žloutky a přidáme do těsta, které opět necháme uležet 20 minut. Nakonec přimícháme sníh ze 2 bílků.

Pak už jen zahřejeme vaflovač, vymažeme ho tukem, do každé vaflové formy nalijeme po naběračce těsta a pečeme na nejvyšším stupni dozlatova.

Posypeme cukrem či strouhanou čokoládou,  nebo potřeme Nutellou, ozdobíme šlehačkou a ovocem, či zmrzlinou. Vše záleží na naši fantazii a chuti.

Reklama