Aloe vera je léčivou a na péči nenáročnou pokojovou rostlinou

zdroj: Pixabay.com

Aloe vera je květinou, jejíž blahodárné účinky znali už staří Egypťané. Není divu, že tento malý zázrak je hojně používán v medicíně, v potravinářském průmyslu i v zahradnictví. Kupujete-li si nejrůznější drahé olejíčky, gely, šťávy a čaje s přídavkem Aloe vera, pak vás možná překvapí, že si lze za pár korun všechny produkty připravit doma.

Reklama

Původem je Aloe vera ze severní Afriky a z Madagaskaru. Pro své léčivé účinky je ale rostlina pěstována po celém světě a i u nás si našla své místo.

 

Pěstování Aloe vera není náročné, zvládne to každý

Aloe vera je trvalka, která roste do výšky zhruba 30 cm. Na první pohled připomíná kaktus. Rostlina je tvořena světle zelenými až vybledlými listy. Ty se postupně zužují do špičky. Na koncích listů jsou malé špičaté zoubky, které píchají.

Rostlina není náročná na péči, vhodné je ji umístit ke světlu. Ideální místo je na jižní straně u okna. Pro pěstování využijte dobře propustný substrát, jako je například půda písčitého charakteru.

V létě je možné Aloe vera nechat za oknem, na balkoně nebo na zahradě. Čerstvý vzduch a teplo rostlině prospívá. V zimě se ale dobře aklimatizuje i na nižší teploty, rostlinu tak můžete umístit do místnosti, kde máte stabilně kolem 11 °C. Při teplotě nižší jak      5 °C se jí ale dařit nebude.

V zimě stačí rostlinu zalévat dvakrát do týdne. Vhodné je nechat půdu dostatečně proschnout, aby kořeny neuhnívaly. Přes léto se ale nebojte dopřát rostlince více vody, především pak je-li na slunci.

Co se hnojení týká, v zimě Aloe vera nemusíte přihnojovat. V létě je vhodné hnojit minerálními hnojivy zhruba jednou za tři týdny. Rozhodnete-li se rostlinu množit, pak vsaďte na semena nebo řízkování. Řízkováním množte přes letní měsíce tak, že odřežte růžice listů, které nechte dva dny proschnout, a až pak je zasaďte. Množení pomocí semen provádějte na jaře, kdy je venku zhruba 21 °C.

zdroj: Pixabay.com

Díky mnoha vitamínům a minerálům je Aloe vera zdraví prospěšné

To nejcennější u Aloe vera najdete uvnitř rostliny. V listech je totiž šťáva, která obsahuje více jak 200 významných složek. Najdeme v ní například důležité aminokyseliny, minerály, jako jsou hořčík, zinek, chróm, vápník, draslík, sodík, měď, a vitamíny, jako jsou A, B, C a kyselina listová.

Aloe vera je možné užívat jak vnitřně, tak i vnějšně. Zmiňovanou šťávu z listů získáte pouhým vymačkáváním. Šťáva má protizánětlivé, protiplísňové a antibiotické účinky, i proto pomáhá v léčbě ekzémů, bojuje proti akné, oparům a aftům. Skvěle poslouží i v případě odřenin, popálenin a při bodnutí otravným hmyzem.

Rostlina vám pomůže také při vypadávání vlasů, trávicích potížích, zácpě, žaludečních vředech a nadýmání. Podporuje imunitní systém, pomáhá při detoxikaci organismu, léčbě kloubních nemocí, snižuje hladinu cukru a zvyšuje obranyschopnost. V neposlední řadě působí Aloe vera jako prevence proti nemocem.

Recepty s Aloe vera

Šťáva z Aloe vera

Pro šťávu z Aloe vera potřebujeme minimálně dvouleté a maximálně pětileté listy rostliny a šťávu z citronu, grepu nebo pomeranče. Odřízneme okraje listů a vydlabeme z nich dužinu, kterou dáme do mixéru spolu s citrusovou šťávou. Vše důkladně rozmixujeme a šťávu následně nalijeme do tmavé lahve, kterou uzavřeme a dáme do lednice.

Při výrobě šťávy je vhodné pracovat rychle, aby nedocházelo ke zbytečné oxidaci. Šťáva vám v lednici vydrží zhruba týden. Je možné si dávat každý den jednu či dvě lžičky vždy před jídlem nebo ji vypít ředěnou s vodou.

 

Olejová emulze

Pro regeneraci kůže a při popáleninách oceníte olejovou emulzi. Tu si vyrobíte tak, že vymačkáte z listů zhruba 80 g šťávy, přidáte 10 g ricinového oleje, 12 g lanolinu a 10 kapek eukalyptusové silice.

 

Aloe vera na zažívání

Máte problémy se zažíváním a potřebujete zklidnit organismus jak po fyzické, tak i psychické stránce? Připravte si „lék“ v podobě 1 lžičky bílého jogurtu, 1 lžičky medu a 1 lžičky šťávy z Aloe vera. Sami uvidíte okamžité výsledky.

 

Salát s Aloe vera

A nakonec přidáme ještě recept na salát. Na ten budete potřebovat 2 mrkve, 2 jablka, 3 lžíce medu, 2 listy z kopřivy, 4 listy jitrocele a 3 listy Aloe vera.

Mrkev nastrouhejte, jablka nakrájejte, kopřivu a jitrocel posekejte a vše smíchejte. Z listů Aloe vera vymačkejte šťávu, kterou smíchejte s medem. Směs poté nalijte na připravený salát.

Reklama