5 her, které napomáhají v boji se zapomínáním

Říká se, že podzim života je spojený s nemocemi a zapomínáním. Bohužel člověk celý život poctivě pracuje, nenaslouchá řeči svého těla a nemá moc času na odpočinek. V důchodovém věku se často začínají ozývat různé bolesti a neduhy jako neblahý důsledek našeho špatného životního stylu.

Kromě onemocnění pohybového ústrojí patří mezi nejčastější onemocnění seniorů Alzheimerova choroba. Toto onemocnění je spojeno s postupným vyhasínám činnosti mozku, začíná zapomínáním a zmateností a končí demencí. Přestože příčina vzniku onemocnění není známá, ví se, že toto onemocnění souvisí s nedostatkem látky zvané acetylcholin, která je důležitá pro správný přenos nervových vzruchů. Přestože toto onemocnění postihuje nejčastěji jedince nad 80 let, kdy se udává, že až 1/4 lidí touto nemocí trpí, je dobré myslet na prevenci již v relativně mladém nebo mladším věku.

Jak se bránit vzniku Alzheimerovy choroby s pomocí her?

Lidský mozek je struktura, kterou je možné vycvičit vhodným tréninkem k lepší práci a k lepšímu fungování. Jednou z možností jak trénovat paměť a alespoň trochu se bránit zapomínání jsou počítačové hry. Existuje několik skupin těchto her, které jsou jako prevence Alzheimerovy choroby velmi vhodné. Pojďme si je popsat trochu blíže.

Mahjong hry

Mahjong je stará čínská hra, která se v místě svého působiště hraje se 144 kameny. Úkolem hráče je najít kameny se stejnými symboly. Vyhrává ten kdo jich najde nejvíce. Tato hra se dá hrát buď ve specializovaném Mahjong klubu proti živým soupeřům nebo jako takzvaný Mahjong Solitaire na specializovaných webových stránkách. V případě hraní těchto her na webových stránkách budete hledat kameny se stejnými symboly (například se symboly čínské abecedy ve hře Mahjong Tower, symboly se zvířaty ve hře Animal Mahjong nebo symboly s kuchyňským nádobím ve hře Mahjong Kitchen).

Hry na hledání rozdílů

Tento typ her cvičí váš postřeh a reakční dobu. Vaším úkolem bude najít rozdíly mezi zdánlivě stejnými obrázky. Na výběr je opravdu nepřeberné množství her. Některé jsou na motivy známých pohádek a jiné obsahují naopak zcela neznámé věci nebo předměty, takže hledání rozdílů bude zase o něco těžší.

Spoj tři hry

V těchto hrách je vaším úkolem přehazovat jednotlivé symboly a obrázky tak, abyste vedle sebe dostali tři stejné symboly. Tato hra opět procvičí váš postřeh a rychlost reakce. Některé se hrají i na čas, takže získáte alespoň trochu větší motivaci a můžete sledovat jak dlouho vám trvá než dohrajete jedno kolo.

Karetní hry

Z karetních her, které lze vhodně využít jako prevenci zapomínání a jako trénink mozku, je výborné pexeso. To si můžete zahrát buď normálně jako stolní hru, nebo si vyzkoušet některou z online verzí a hrát proti počítači. Vhodný je také mariáš, kde ale budete potřebovat k sobě alespoň dva další hráče. Nebo si můžete zahrát starý dobrý Solitaire, kde na sebe skládáte karty od největší po nejmenší nebo naopak.

Hry na hledání předmětů

Na procvičení postřehu jsou výborné hry na hledání předmětů. Jde v nich v zásadě o to, že na obrázku je schováno několik předmětů, které musíte najít. Není to tak jednoduché jak se na první pohled může zdát, protože jednotlivé předměty jsou velmi dobře schované, a najít je dá docela zabrat. Nicméně jako trénink paměti a postřehu jsou tyto hry velmi dobré.

Kde si můžu tyto hry zahrát?

Výše uvedené hry si můžete zahrát například na těchto webových stránkách. Pokud je vyzkoušíte uděláte něco pro své zdraví a zároveň se pobavíte. Navíc za hraní nemusíte nic platit, protože tyto hry jsou zdarma. Není ani nutné nic instalovat na počítač, stačí jen přístup k internetu a můžete hrát přímo v prohlížeči. Pokud s počítačem neumíte, nechte si poradit od vašich příbuzných nebo známých. Není to opravdu nic těžkého a zvládne to skutečně každý.

Reklama